Expedícia Nízke Tatry: Donovaly - Telgárt 2012
V roku 2012 sedem členov KVT Košičan uskutočnili prvýkrát úspešný viacdňový diaľkový pochod s batohom, ktorý naštartoval v klube ďalšie viacdňové hrebeňovky, kopírujúce trasu Cesty hrdinov SNP Devín – Dukla, čiže medzinárodnú trasu E8 a naštartoval aj náročnejšie zahraničné expedície: päťdňovú Gleinalpe (Rakúsko) a štrnásťdňový najkrajší okruh Tour du Mont Blanc (Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko). Ešte však pred všetkými týmito akciami, v tom istom roku 2012 po hrebeňovke Nízke Tatry sa uskutočnila Expedícia Poloniny z najvýchodnejšieho bodu Slovenska, z Kremenca po Východokarpatskej magistrále E3, ktorá sa napája na Dukliansky priesmyk. To znamená, že v KVT Košičan sme realizovali od roku 2012 do roku 2016 projekt hrebeňoviek cez celé Slovensko: Kremenec - Dukla – Devín.
|
Suma sumárum môj batoh vážil cca 12 kg, s vodou 15 kg. Vedúci a Zástupca pre prestávky mali batohy od 25 do 30 kg s vodou na celý deň. Keď sme čakali na autobus v Ružomberku a chceli sme urobiť ešte posledné nákupy, obavy, že či nám v nestráženej chvíli niekto nemôže ukradnúť batožinu, rýchlo zahnal Zástupca vetou: „nech len to skúsi zdvihnúť, veď si doláme kríže“.
Voda – radšej viac ako menej
Vedúci nám ešte pred cestou nakázal vziať prázdne plastové fľaše na 3 až 4 litre vody. Mne sa osvedčila aj litrová termoska na čaj, keďže rána boli chladné a cez deň sme si v nej zase mohli v horúčave chladiť vodu.
Strava – kvôli medveďom hlavne nearomatická
V Donovaloch po príchode z Košíc nás milo prekvapila večera v penzióne, ktorý vopred zabezpečil Zástupca. Chutná zeleninovo-hrášková polievka, grilovaná hydina a baklažán s hranolčekmi, brusnicový kompót a na záver, „do prasknutia“, čokoládová torta uzavrela hody.
Ubytovanie – penzión, 2 chaty a 2 útulne
Útulňa Ďurková je kamenná. Má správcu a dá sa tu zakúpiť základná strava, čo sme čiastočne využili pri večeri a raňajkách. Blízko chaty je prameň a obďaleč suchá latrína. Spali sme na poschodí, na matracoch vo vlastných spacákoch cca 16 nocľažníkov. Avšak aj pri otvorenom okne bolo tak teplo, že spacáky poslúžili len ako ľahká prikrývka.
Trasa – zdolať desivý hrebeň Prašivej a Veľkej Chochule a potom už pohoda ? |
2. deň
Táto časť trasy bola veľmi motivujúca, nakoľko sme skoro od začiatku videli medzistanicu Chopok, Ďumbier a aj cieľ Štefánikovu chatu v sedle. Neskôr bolo vidieť aj záverečnú - Kráľovu hoľu. Po trase sme mali možnosť obdivovať kamzíky a na turistickom chodníku pred Chopkom trblietavé granodiority. Na Kamennej chate sme sa na obed občerstvili a pokračovali smer Chopok a Ďumbier až na chatu gen. M. R. Štefánika.
3. deň Ďalší úsek mal byť relaxačný. Mysleli sme si, že to zvládneme elegantne. Na Čertovici nás už čakala siedma účastníčka, ktorá sa k nám pridala na ďalšiu trasu aj s čerstvými zásobami a pripravenou vynikajúcou rybacou nátierkou s chlebom. Pokračovali sme teda siedmi po dosť divokom úseku lesa zničeného polomom a za veľkej horúčavy. Turisti, ktorí dorazili z tejto strany na Čertovicu nám radili, aby sme sa vyhli polomu a hustej kosodrevine a obišli to lesnou cestou. Keďže taká divoká trasa nás mala čakať aj nasledujúci deň, rozhodli sme sa lesnú cestu vyskúšať. Zvážnica bola pohodlná, ale oveľa dlhšia. Horúčava gradovala a sťažnosti pribúdali. Vedúci cítil, že je potrebná motivácia a to sme ešte netušili aký „80 stupňový“ stupák nás čaká pred Ramžou. Pri poľovníckej chate s prameňom Vedúci mimoriadne vyhlásil prestávku a aby zabránil vzbure pripravil pre všetkých najlahodnejší osviežujúci nápoj – ľadovú kávu. Zloženie: ľadová pramenitá voda, granulovaná káva, kryštálový cukor, sójové mlieko. Postup: fľaša sa naplní do troch štvrtín pramenitou vodou. Pomocou lievika sa prisype káva, cukor, mlieko. Fľaša sa uzavrie a mieša kým všetky prísady nie sú úplne rozpustené. Šéfkuchár otestuje pomer prísad a prípadne niečo ešte doplní. Každý účastník má právo max. na štyri glgy. Slávna ľadová káva sa stala naším ďalším denným rituálom. |
Po výdatných raňajkách z vlastných zásob sme odchádzali na trasu s očakávaním aká v skutočnosti bude, keďže naši Stredoslováci ktorí prišli z opačnej strany nám rozprávali, že ju prešli za dvanásť hodín. Zostup do sedla Priehyba a výstup na Veľkú Vápenicu bol rovnako náročný ako na Veľkú Chochuľu a za oveľa väčšej horúčavy. Hustá kosodrevina a kmene stromov sťažovali pochod. Preliezaním a podliezaním popod vyvrátené stromy sme časom nadobudli prax zhadzovať ruksak na zem jednou rukou. Kilometre sme naberali nespočetnými serpentínami. Dodržiavaním pitného režimu a krátkych prestávok sme nakoniec všetko skvelo zvládli a na Adrejcovú sme došli za necelých jedenásť hodín. Možno aj vďaka už spomenutému raketovému pohonu. |
Do Telgártu sme prišli asi s troma hodinami časovej rezervy a tak sme si dali kvalitnú slávnostnú večeru. Do záznamníkov sme si orazilii ostatnú pečiatku a na poslednú stranu sme si navzájom napísali venovania na pamiatku. Večerným vlakom sme pricestovali do Košíc pred dvadsiatou druhou hodinou, kde nás na železničnej stanici privítali predseda a podpredseda klubu a autami nás rozviezli domov. Zhrnutie
Za päť dní sme prešli 101,3 km s prevýšením 5 501 m. Počasie nám neskutočne prialo a zažili sme nevšedné zážitky:
|
|